ALFA BROKER - VÁŠ PORADCE V POJIŠTĚNÍ
cara
cara
cara
Dnes 19. 05. 2019
má svátek Ivo,
zítra Zbyšek


ÚVOD
O POJIŠTĚNÍ
ŽIVOT A ÚRAZ
POJIŠTĚNÍ VOZIDLA
POJIŠTĚNÍ ŘIDIČŮ
NÁŠ DOMOV
BEST DOCTORS
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ DRONŮ
KONTAKT

ZAJÍMAVOSTI, TIPY

PŘIDEJTE SE DO KLUBUCelý článek


Třetina řidičů neví, kam zavolat při nehodě v Chorvatsku
8.7.2015 | Zdeněk Bubák, zpráva pojišťovny Generali

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenější prázdninovou destinací českých dovolenkářů. Každý rok tam zamíří desetitisíce našich turistů, mnozí z nich po vlastní ose. Trasa k Jadranu je přitom pro řidiče riziková, každoročně se na ní i českým šoférům stane řada dopravních nehod.

„Z našeho průzkumu mezi řidiči vyplynulo, že třetina z nich neví, na jaké telefonní číslo by měla v případě havárie zavolat,“ upozorňuje na alarmující zjištění tiskový mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Volejte 112 - jednotnou evropskou tísňovou linku

Pokud se na zahraniční dovolené či na pracovní cestě stanete jako řidič účastníkem dopravní nehody, pomoci se dovoláte na lince 112, což je jednotné evropské číslo tísňového volání. Jenomže tuto možnost zvolilo v průzkumu Generali jen 64 % dotazovaných. Řidiči mohou také využít asistenční službu, pokud ji mají sjednánu v rámci svého pojištění.

„Sedmadvacet procent řidičů by v případě, že by se jim v zahraničí stala dopravní nehoda, volalo na linku 911. To je ovšem číslo tísňové linky na většině severoamerického kontinentu. Asi se tu projevuje vliv amerických detektivních seriálů,“ komentuje odpovědi části řidičů Jiří Cívka s tím, že zbylých osm procent by vůbec nevědělo, jaké číslo pro pomoc vytočit.

Nedávno jsme psali i o lince 1224 (více zde), což je nové společné telefonní číslo českých pojišťoven poskytujících asistenční služby pro motoristy. Pozor, ale toto číslo je určeno jen pro české silnice a v Chorvatsku a ani jinde v cizině vám nepomůže.

Jaké doklady si vzít jako řidič do Chorvatska?

Co se týče dokladů, které musejí mít s sebou, mají čeští řidiči poměrně dobrý přehled. Celých 74 % z nich ví, že při cestě do Chorvatska bohatě postačí občanský průkaz, pas by si s sebou vzalo 19 % lidí a 6 % neví, který doklad je k cestě potřeba. Při cestě autem pak podle předpisů nesmí chybět řidičský průkaz (92 % dotazovaných), technický průkaz (90 %), doklad o pojištění vozidla čili zelená karta (90 %) a mezinárodní očkovací průkaz, pokud s sebou člověk veze malé zvíře (45 %).

„Někteří řidiči berou cestu na dovolenou ještě zodpovědněji – kromě zmíněných dokladů považují za povinnost vzít si sebou i dostatek peněz, doklad o cestovním pojištění a také evropský formulář záznamu o nehodě, který se pouze doporučuje mít s sebou. Ukazuje to, že čeští řidiči vyrážejí do Chorvatska kvalitně vybaveni vším potřebným i něčím navíc,“ doplňuje Jiří Cívka.

Chorvatsko: Kolik lidí v autě tolik reflexních vest

Jenže co se týče například dopravních předpisů, tam už to tak slavné není. Pouze necelá polovina dotazovaných v průzkumu správně odpověděla, že nejvyšší povolená rychlost je na dálnici v Chorvatsku, pokud není značením určeno jinak, stejně jako u nás 130 km/h.

„Patnáct procent lidí je toho názoru, že mohou v Chorvatsku jet po dálnici rychlostí pouze 110 km/h, dvě procenta by naopak klidně sešlápla plyn k podlaze a jela sto padesátkou. Celých pětatřicet procent dotazovaných na tuto otázku odpověď vůbec neznalo,“ cituje Cívka průzkum.

Součástí povinné výbavy v automobilu je v drtivé většině zemí reflexní vesta. Rozdílný je ale jejich počet. Zatímco třeba u nás je povinná vesta v automobilu jen jedna, v Chorvatsku musí mít reflexní vestu k dispozici každý, kdo ve vozidle cestuje – počet vest se tady rovná počtu cestujících. To ví polovina českých šoférů, 31 % netuší, kolik reflexních vest je v Chorvatsku ve vozidle povinných, a 18 % lidí si myslí, že stačí, když ji má řidič. Jedno procento by pak vestu pořídilo alespoň pro polovinu osádky vozidla.

Dětská sedačka pro dítě až do věku 5 let

Spousta Čechů vyráží na dovolenou do Chorvatska s celou rodinou, malými dětmi. V takovém případě by se ale měli informovat na zásady používání dětské sedačky. Povinná je totiž pro děti až do 5 let věku, zatímco ve většině zemí jsou hranicí 3 roky. „Správnou odpověď v našem průzkumu ale zvolilo jen 13 % respondentů, zbytek odpověděl buď špatně, nebo nevěděl,“ zmiňuje další čísla Jiří Cívka.

Kromě použití dětské sedačky v Chorvatsku platí, že vedle řidiče nesmí na přední sedačce sedět dítě mladší 12 let.

Zvláštní předpis mají v nejoblíbenější prázdninové destinaci českých turistů ohledně nutnosti mít ve vozidle hasicí přístroj. Celkem 34 % dotazovaných si myslí, že tento je v Chorvatsku povinný, 8 % zastává názor, že je nepovinný a 46 % neznalo na tuto otázku odpověď. „Pouze 12 % lidí vědělo, že hasicí přístroj musejí v Chorvatsku povinně mít pouze komerční vozidla,“ říká Cívka.

S přívěsem jsou třeba dva výstražné trojúhelníky

Důležité je podívat se na předpisy i v případě, že cestujete s přívěsem. Tehdy vám totiž nebude s sebou stačit pouze jeden výstražný trojúhelník, který byste v případě poruchy umístili na silnici – trojúhelníky musíte mít hned dva. I na této otázce spousta dotazovaných v průzkumu „vyhořela“ – správnou odpověď znalo nebo si tiplo jen 20 % řidičů.

Ideálně po každých čtyřech hodinách jízdy udělejte pauzu

Cesta do Chorvatska autem je dlouhá, v závislosti na cílové destinaci zhruba mezi osmi a čtrnácti hodinami – a z hlediska bezpečnosti je ideální dávat si po třech, maximálně čtyřech hodinách za volantem přestávku. Že toto nepsané pravidlo ne všichni dodržují, vyplývá i s diskusí na sociálních sítích. Největší riziko podstupují řidiči dodávek.


Hostinec u Rudyho, Boskovice
Hostinec u Rudyho, Boskovice

Pro stávající zákazníky
ČSOB Pojišťovny
KLIENT ONLINEPOJIŠTĚNÍ ONLINE
POVINNÉ RUČENÍ
HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
POJIŠTĚNÍ DOMOVA


cara
ALFA BROKER - VÁŠ PORADCE VE SVĚTĚ POJIŠTĚNÍ