ALFA BROKER - VÁŠ PORADCE V POJIŠTĚNÍ
cara
cara
cara
Dnes 19. 05. 2019
má svátek Ivo,
zítra Zbyšek


ÚVOD
O POJIŠTĚNÍ
ŽIVOT A ÚRAZ
POJIŠTĚNÍ VOZIDLA
POJIŠTĚNÍ ŘIDIČŮ
NÁŠ DOMOV
BEST DOCTORS
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ DRONŮ
KONTAKT

ZAJÍMAVOSTI, TIPY

PŘIDEJTE SE DO KLUBUCelý článek


Jak chránit příjem v případě pracovní neschopnosti?
financeprakticky.cz

V roce 2013 bylo přes 1 000 000 lidí aspoň jednou v pracovní neschopnosti. Dá se proti takovému riziku bránit a hlavně chránit Váš příjem, abyste se nedostali kvůli zdravotním problémům do finanční tísně?

Pracovní neschopnost je stav člověka, který je ze zdravotních důvodů dočasně uznán neschopným k výkonu svého dosavadního zaměstnání. Během doby, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti, má zvláštní práva. Na druhou stranu nesmí v této době vykonávat činnost, ze které by měl příjem.

To je definice pracovní neschopnosti dle Wikipedie.

Jednoduše řečeno, v případě, že nemůžete pracovat z důvodu úrazu či nemoci a nedonesete domů potřebný příjem, víte jak takovou situaci řešit?

V roce 2013 bylo přes 1 000 000 lidí aspoň jednou v pracovní neschopnosti a průměrná délka trvání jednoho případu byla 43 dní.

Nejčastější příčinou vzniku dočasné pracovní neschopnosti zůstávají nemoci dýchací soustavy, ale zároveň mají nejkratší průběh. ČSSZ evidovala k 30. 9. 2013 kvůli těmto onemocněním 404 888 ukončených případů DPN. Průměrně trvala jedna DPN zapříčiněná touto diagnózou 16,21 dne. Mezi další časté důvody DPN patří nemoci pohybové soustavy. Tato diagnóza zapříčinila 176 991 případů DPN. Průměrná doba trvání jedné pracovní neschopnosti u této diagnostické skupiny byla 71,55 dne a výrazně přesáhla celkový průměr (o 27,87 dne).

Data jsou velmi důležitá, protože na základě statistiky jste schopni se lépe připravit na případné finanční dopady tohoto rizika. Pokud průměrná délka trvání PN byla 43 dní, pak si zcela jistě musíte odpovědět na tyto otázky:

Pokud nemůžu chodit do práce 43 dní, budu mít dostatek peněz pro zajištění sebe nebo rodiny?

Pokud nemůžu chodit do práce 365 dní, budu mít dostatek peněz pro zajištění sebe nebo rodiny?

Prvním krokem jak zjistit stav Vašeho cash flow při pracovní neschopnosti je spočítat si případnou výši nemocenské (OSVČ mají tu nevýhodu, že si většinou dobrovolně nemocenskou neplatí, tedy nemají na ni nárok) a dle toho se rozhodnout, zda je pro Vás dlouhodobá pracovní neschopnost rizikem či nikoli.

Výše nemocenské si můžete spočítat v kalkulačce níže:

Náhrada mzdy zaměstnance v roce 2015 z důvodu pracovní neschopnosti


V případě, že zjistíte nedostatek volných peněz pro zajištění Vašich pravidelných nebo nepravidelných výdajů, jsou dva způsoby jak se proti tomuto riziku bránit – pokud neberu v potaz zdravý životní styl a tím nižší nemocnost.

1) Komerční pojištění pro případ pracovní neschopnosti

používá se jako forma doplatku k Vašemu příjmu v době pracovní neschopnosti,
můžete si zvolit pojištění jak v případě nemoci a úrazu, tak pouze úrazu (to je výrazně levnější a nedoporučuji ho),
do určité výše, v průměru do 500 Kč na denní dávku nemusíte prokazovat příjem (vhodné pro OSVČ, kteří si neplatí nemocenské pojištění),
pojistné plnění můžete nastavit například od 15., 29. nebo 52. dne (čím vyšší tato lhůta, tím je pojištění levnější – záleží na výši Vašich rezerv),
připojištění můžete nastavit s individuálním koncem, například na 5 let, než si vytvoříte finanční rezervu.


2) Finanční rezerva

je mnohem efektivnější než pojištění, protože u ní nejsou výluky z plnění,
finanční rezervu použijete pouze na nezbytně nutné potřeby a neláká Vás to utratit více,
peníze si berete ze svého účtu průběžně, zatímco u pojištění čekáte na ukončení pracovní neschopnosti,
neplatíte zbytečně za připojištění, které nemusíte nikdy využít,
jsou případy, kdy nárok na nemocenskou nevznikne nebo se může snížit (např. při účasti ve rvačce).


Finanční rezerva je základem úspěšné správy osobních a rodinných financí a proto je nutné ji tvořit pravidelně po celou dobu svého ekonomicky činného života.

Důležitou informací je, že ČSSZ vyplácí nemocenskou maximálně 380 kalendářních dnů, poté Vás pošle před posudkovou komisi, která rozhodne, zda máte nárok na invalidní důchod nebo Vás pošle na úřad práce. V mimořádných případech může dobu nemocenské prodloužit na dalších 350 kalendářních dnů.

Proto si vždy dejte za cíl vytvořit finanční rezervu minimálně ve výši ročních výdajů, ideálně ročních příjmů. Pokud takovou rezervu máte, pak nepotřebujete připojištění pracovní neschopnosti a ušetřené peníze můžete investovat.


Hostinec u Rudyho, Boskovice
Hostinec u Rudyho, Boskovice

Pro stávající zákazníky
ČSOB Pojišťovny
KLIENT ONLINEPOJIŠTĚNÍ ONLINE
POVINNÉ RUČENÍ
HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ
CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ
POJIŠTĚNÍ DOMOVA


cara
ALFA BROKER - VÁŠ PORADCE VE SVĚTĚ POJIŠTĚNÍ